مسکن

نرخ خط فقر مسکن در سال ۱۴۰۳ اعلام شد

معاون شهر سازی شهردار تهران با بیان اینکه ۴۳ درصد تهرانی ها مستاجرند گفت: بر اساس مطالعات ۴۲ درصد مردم در کشور زیر خط فقر مسکن هستند که این رقم در استان تهران ۸۰ درصد است.

به گزارش عصرسازندگان، حمیدرضا صارمی؛ معاون شهر سازی شهردار تهران با بیان این که ۴۲ درصد مردم زیر خط فقر مسکن هستند و در چنین شرایطی بر  اساس قانون و اسناد بالا دستی شهرداری تهران می‌تواند در مورد مسکن ورود کند، گفت: در این چند ساله مطالعات زیادی در خصوص مسکن انجام شده و دیگر جامعه قبول نمی‌کند که بخواهیم در حوزه مسکن آزمون و خطا داشته باشیم.

۴۳ درصد تهرانی‌ها مستاجرند

صارمی با بیان این که تغییرات جمعیتی تهران بیشتر از شهرهای دیگر است، گفت: شهردارتهران سیاستش این است که ما نمی‌توانیم در موضوعات شهری بی‌تفاوت باشیم و به همین علت در همان اول کاراعلام کردند که هفته‌ای دو ساعت وقتشان را به قرارگاه مسکن اختصاص می‌دهند و به حق این اتفاق افتاد.

وی با بیان این که شهرداری در اعطای تسهیلات  می‌تواند به مسکن‌سازی کمک کند گفت: روزی درتهران شاهد بودیم که سالانه ۳۲ هزار پروانه صادر می شد اما حالا این عدد به ۵۰۰۰ رسیده و این در حالی است که مطالعات نشان می‌دهد تاسال ۱۴۳۰ رشد جمعیت تهران افزایش خواهد داشت و ما باید آینده نگر باشیم. به طوری که در حال حاضر جمعیت تهران که در سال ۹۵ بیش از ۸ میلیون بوده حالا احتمالا با انحراف معیاردو درصدی به بیش از ۹ میلیون رسیده است.

معاون شهرسازی شهردار تهران با بیان این که به ما می‌گویند که جمعیت پذیری تهران را افزایش ندهید گفت: ما که نمی‌توانیم مردم را بیرون کنیم چرا که مردم با بخشنامه به تهران نیامدند که حالا با بخشنامه از تهران بروند و این در حالی است که بررسی‌ها نشان داده در سال آینده جمعیت تهران یک و نیم تا ۴ میلیون بیشتر می‌شود.

تهران سالانه به ۱۵۰ هزار واحد نیاز دارد و بر اساس آمارهای جهانی در بحث مسکن فقط شهر دمشق وضعیتی بدتر از ما دارد.

سهم مسکن در سبد خانوارها ۸۰ درصد است

صارمی با بیان این که در سال گذشته تنها ۵۳۰۰ پروانه صادر شده اما این اتفاق فقط در تهران نشان می‌دهد گلوگاهی وجود دارد و باید رفع شود، گفت: آمارها نشان می‌دهد وضعیت در این حوزه خوب نیست و امسال حتی تعداد پروانه‌های صادره به نسبت سال ۹۹ هزارو ۷۰۰ پروانه کمتر شده و این در حالی است که بسیاری از مناطق همچون منطقه ۲۱ ظرفیت‌پذیری جمعیت دارد.

وی با بیان این که فکر نکنید که اگردر تهران ساخت و ساز وتراکم کاهش یابد جمعیت کم می‌شود بلکه این جمعیت به حومه و حاشیه تهران می‌رود گفت: تهران سالانه به ۱۵۰ هزار واحد مسکونی احتیاج دارد و این به گونه‌ای است که ازسال ۹۳ تعداد واحدها به سالانه۶۵ هزار واحد رسیده است و به رغم فشارتقاضا عرضه پایین امده است به گونه‌ای که برای مثال یک متر واحد مسکونی در خیابان کارگر شمالی در سال ۹۷ ،۷ میلیون بوده اما حالا ۸۰ میلیون شده و این افزایش در عرض ۳ سال رخ داده است.

معاون شهرسازی شهردار تهران با بیان این که بر اساس مطالعات ۴۲ درصد مردم در کشور زیر خط فقر مسکن هستند، گفت: در استان تهران ۸۰ درصد زیر خط فقر مسک هستند که البته باید بگویم براساس تعریف‌ها اگر سهم  هزینه مسکن در سبد خانوار بیش از ۳۰ درصد باشد، خط فقر مسکن اعلام می‌شود و باید دولت ملزم شود که نگاه ویژه‌تری به مسکن تهران داشته باشد. چراکه آمارها نشان می‌دهد سهم مسکن در سبد خانوارها ۸۰ درصد است.

وی با بیان این که سهم مسکن در سبد هزینه خانوار تهرانی از سال ۹۶ به بعد به ۶۵درصد رسیده است گفت: یعنی اگر متوسط درآمد یک خانواده ۱۰ میلیون تومان باشد ۶ و نیم میلیون به اجاره اختصاص داده میشود.

۳۴ درصد خانوارهای تهرانی ۱و ۲ نفره هستند

صارمی با بیان این که بعد خانوار یک نفره درتهران۱۱ درصد، دو نفره ۲۳ درصد و ۳ نفره ۳۰ درصد است، گفت: ۳۴ درصد جامعه تهران خانوارهای ۱و ۲ نفره تشکیل می‌دهند و این درحالی است که ۴۳ درصد تهرانی‌ها مستاجرهستند، و اما متوسط کشور ۲۵درصد است و اجاره نشینی در مناطق ۴ و ۱۵ بیشتر است .

وی با بیان این که شاید باید الزام پارکینگ برای واحدهای کوچک را برداریم گفت: شورا اگر بتواند که طرحی بدهد که پارکینگ برای خانواده‌هایی که ماشین دارند الزامی شود ، خوب است.

صارمی با بیان این که تا پایان سال عملیات اجرایی نوسازی ۵ محله شروع می‌شود گفت: حدود ۵۰۰۰ واحد مسکونی برای اولین بار با مرکزیت محلات ساخته می‌شود که بخش خصوصی نیز در این خصوص فعال است که خبر خوبی است.

معاون شهر سازی شهردار تهران افزود: اما اگرمناطق ملزم شوند که زمین‌های در اختیارشان را به سازمان نوسازی بدهند می‌توانیم به این امر سرعت بیشتری بدهیم چرا که ما اراضی مستعد برای مسکن را در تهران شناسایی کردیم و حدود ۱۸ میلیون متر مربع زمین که امکان بارگذاری مسکن دارد را شناسایی و مناطق را ملزم کردیم که در امر تولید مسکن فعال باشند.

درخواست برای ساخت‌و‌ساز تا حریم ۳۰ متری راه آهن

معاون شهر سازی شهردار تهران در مورد تفاهم نامه ها نیز گفت: تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی منعقد کردیم که کار ساخت ۴ هزار واحد در منطقه ۵ و ۱۶ آغاز شده است که سهم شهرداری زمین و پروانه بود و آنها نیز باید هزار میلیارد تومان در منطقه ۵ به شهرداری برای توسعه خط مترو کمک کنند و این تعاملات دو طرفه است.

صارمی با بیان این که الزام داریم که در قرارگاه جهادی صدور پروانه بیش از ۲ ماه طول نکشد گفت: پروژه‌های پیش‌تاز ما در محلات بریانک، مینایی، رجایی، فدائیان اسلام و غیره است.

وی در پایان از شورای شهر خواست که یک نوار ۱۰۰ متری در حریم راه آهن در منطقه ۱۷ و۱۸ وجود دارد که حالا با پایین رفتن خط راه آهن بلا استفاده مانده و دولت باید حریم راه آهن را کم کند و از شورا می‌خواهیم که ما را ملزم کند  که تا حریم ۳۰ متری مجوز بدهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا