ساخت و ساز

 دو طبقه‌سازی آزادراه تهران-کرج بزرگترین اشتباه‌ قرن

مسئولان راه و شهرسازی استان البرز در حالی از طرح دو طبقه‌سازی آزادراه تهران-کرج سخن می‌گویند که این طرح ازنظر برخی کارشناسان شهری مردود و غیرکارشناسی است.

به گزارش عصرسازندگان، دکتر مهرداد تقی‌زاده؛ رئیس هیات مدیره انجمن حمل و نقل پاک و پایدار، طرح دو طبقه‌سازی آزادراه تهران-کرج را یکی از ترافیک‌زاترین و اشتباه‌ترین تصمیمات شهری می‌داند.

هنوز چندسالی از دوطبقه کردن برخی بزرگراه‌ها نمی‌گذرد که دوباره مسئولان به فکر دو طبقه کردن اتوبان دیگری افتاده‌اند و این در حالی است که مشهورترین پروژه دو طبقه شریان‌های پرتردد و پرترافیک در کشور، دو طبقه سازی بزرگراه صدر است که این پروژه با هزینه سنگین به اجرا درآمد و قرار بود معضل ترافیک را در شمال و شمال شرق تهران حل کند، اما در حال حاضر هر دو طبقه این اتوبان جزو پرترافیک‌ترین محورهای شهری پایتخت محسوب می‌شود.

برخی کارشناسان معتقدند در زمینه ترافیک شهری و حومه‌ای، توسعه ای که مبتنی بر افزایش مسیرهای جاده‌ای باشد، چنان که قبلا هم شاهد آن بوده‌ایم، راهگشای معضل ترافیک نخواهد بود و پرداختن به این نوع طرح‌ها، تکرار اشتباهات است.

رئیس هیات مدیره انجمن حمل و نقل پاک و پایدار در این رابطه اظهار کرد: تعداد مسافر بین تهران و کرج بسیار زیاد است و هیچ اشکالی ندارد اگر ما به جای دو طبقه‌سازی آزادراه تهران-کرج، چهار یا پنج خط مترو در این مسیر داشته باشیم.

معاون اسبق حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: با دو طبقه کردن اتوبان تهران-کرج-قزوین مشکلاتی مثل افزایش ترافیک شهرهای تهران-کرج-قزوین را تجربه خواهیم کرد و علاوه بر این ترافیک جاده کرج-چالوس و محور قزوین-رشت هم افزایش پیدا می‌کند.

گفتنی است؛ روزانه به صورت میانگین ۳۰۰ هزار خودرو در اتوبان تهران-کرج تردد دارد و آزادراه تهران-کرج-قزوین حدود ۲۰ درصد از بار ترافیک کشور را متحمل می‌‌شود.

تقی‌زاده ادامه داد: اجرای این پروژه، یکی از ترافیک‌زاترین و اشتباه‌ترین تصمیمات شهری خواهد بود که می‌توان با تزریق پول به حمل و نقل ریلی و مترو تهران-کرج-هشتگرد منتظر رخ دادن اتفاقات خوب بسیار شویم.

رئیس هیات مدیره انجمن حمل و نقل پاک و پایدار تاکید کرد: مگر با عریض شدن برخی قطعات تهران-کرج، ترافیک کاهش یافت؟!

تقی‌زاده با اشاره به ۴ تصمیم‌ مدیریتی شهری اشتباه یادآور شد: تعریض برخی قطعات باعث تشدید ترافیک مسیر تهران-کرج شده‌اند. همچنین، اتصال محور همت به کرج منجر به افزایش ترافیک کرج-تهران و کرج-چالوس و کرج-قزوین شده است.

وی اضافه کرد: پیوستن حکیم به بخشی از مسیر تهران-کرج؛ ترافیک حکیم و تهران را افزایش داده است و حالا می‌توان از دو طبقه‌سازی آزادراه تهران-کرج که به عنوان یک  Case Study مطرح شده، به عنوان یکی از بدترین تصمیم‌های‌ مدیریتی و شاهکار قرن نام برد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا