لوازم خانگی

۶۵ درصد سهم تولید لوازم‌خانگی در اختیار شرکت‌های داخلی

دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران از افزایش ۶۵ درصدی تولید لوازم‌خانگی ساخت داخل خبر داد.

به گزارش عصرسازندگان، عباس هاشمی؛ دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران در صنعت لوازم‌خانگی کشور در دهه اخیر به لحاظ کمی پیشرفت‌های خوبی را شاهد بودیم به طوری که از سال ۹۶ با ۸ میلیون دستگاه در گروه‌های کالایی به ۱۸ میلیون تولید انواع لوازم‌خانگی دست یافتیم، ولی در تولید سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ افزایش ۸ درصدی را شاهد بودیم که ۶۵ درصد آن با عمق ساخت داخلی همراه بوده است.

وی افزود: در حال حاضر در برخی از تولیدات لوازم داخلی تا ۱۰۰ درصد و در برخی کمتر تولید داخلی داشتیم که البته کولر گازی و ماشین ظرفشویی از جمله کالاهایی بود که با افزایش تولید همراه بوده است.

هاشمی اضافه کرد: در خیلی از واحدهای تولیدی مراکز فناوری و نوآوری مستقلی ایجاد شده که تحول آفرین بوده و شبکه خدمات پس از فروش گسترده شده ولی دولت در حکمرانی صادرات باید حمایت و بسته‌های تشویقی مطلوب ارائه دهد. در حالی‌که مشوق‌های صادراتی و عوارض گمرکی در دولت انجام نمی‌شود.

به گفته دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران در تعاملات جهانی باید چاره اندیشی کرد چون در تامین و ارزش به دلیل محدودیت‌ها و تحریم‌ها جهشی وجود ندارد، لذا با پیدا کردن جایگاه‌ها و مزیت‌های مطلوب همصدایی به توسعه صادرات دست خواهیم یافت.

وی گفت: زمانی‌که قدرت خرید مردم کاهش یابد اولویت‌های خرید تغییر می‌کند، توان خرید مردم مشکل کلان کشور است که با روش‌های تامین مالی و حمایت‌های دولتی باید در این خصوص تدبیر شود. هاشمی افزود: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی با شرکت‌های فولادی و نفتی باید اعتباری شود، قیمت‌های کشف شده بورس‌ساز و کار مناسبی برای تولیدکننده ندارد و بازار مزایده‌ای محسوب می‌شود که در دریافت مواد اولیه مزیتی ندارد و از عوامل گران شدن کالاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا