مسکن

۵۰ درصد املاک مسکونی کشور، سند رسمی ندارند

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور از افزایش پایه مالیاتی مسکن خبر داد و اظهارداشت: 50 درصد املاک مسکونی کشور، سند رسمی ندارند.

به گزارش عصرسازندگان، مهدی موحدی؛ سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور گفت:  بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی مانند گواهی ۱۸۸ و … توانستیم میزان درآمد بخشی از مالکین املاک مسکونی که فرار مالیاتی داشتند را شناسایی کرده و اقدام به وصول مالیات از این گروه کردیم.

موحدی با اشاره به برخی اشکالات قانونی و معیارهای موجود در ماده ۶۴ قانون مالیاتی، تصریح کرد: این ماده در واقع معیار را ارزش معاملاتی در نظر گرفته نه ارزش روز مسکن.

وی افزود: ارزش معاملاتی یک درصدی از ارزش روز است که توسط کمیسیون تقویم املاک باید تعیین شود و طبیعتاً متفاوت از ارزش روز است و این مشکلی است که به قانون برمی‌گردد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه امسال یک اتفاق بسیار خوبی در بخش مالیات ستانی از املاک مسکونی افتاد، ادامه داد: این افراد، افرادی بودند اظهارنامه مالیاتی نمی‌دادند، فرار مالیاتی داشتند و خودشان را مخفی می‌کردند.

وی گفت: بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی مانند گواهی ۱۸۸ و … توانستیم بخشی از این افراد و میزان درآمد آنها را شناسایی کرده و اقدام به وصول مالیات از این گروه کردیم.

افزایش پایه مالیاتی املاک مسکونی

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه بسیاری از فرآیندهای اقتصادی، سنتی است، اظهار کرد: این امر بدان معناست که فرآیندهایی نبوده که با تکیه بر آن بتوانیم به شکل روشن بیاییم و کاملا با دیتاهای شفاف ببینیم چه کسانی فروش و خرید را داشته‌اند.

موحدی با بیان این‌که حدود ۵۰ درصد املاک مسکونی کشور، سند رسمی ندارند و در چنین شرایطی است که می‌خواهیم مالیات‌ستانی مبتنی بر دیتا داشته باشیم، گفت: برای مالیات بر خانه‌های خالی سازمان امور مالیاتی مجری قانون است. این سازمان باید با تکیه بر اطلاعات وزارت راه وشهرسازی، مالیات را وصول کند.

وی تاکید کرد: طبیعی است که سازمان امور مالیاتی باید منتظر بماند و ببیند چه خانه‌ای به عنوان خانه خالی شناسایی شده یا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا