مصالح ساختمانی

کاهش صادرات فولاد و قیر

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران، گفت: با برخی سیاست‌ها و تصمیمات بانک مرکزی، صادرات فولاد و قیر از ابتدای سال، کاهشی شده است. 

به گزارش عصرسازندگان، وزارت صمت حداقل صادرات امسال را ۴۷ میلیارد دلار هدف‌گذاری کرده است و حدود ۱۲ میلیارد دلار از کل هدف‌گذاری‌های انجام‌شده مربوط به صادرکنندگان بخش خصوصی است که نه از انرژی ارزان استفاده می‌کنند و نه شرایط خاص و ویژه شرکت‌های عمومی و یا اصطلاحاً خصولتی را دارند.

محمد لاهوتی؛ رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با بیان اینکه این کمیسیون در حال پیگیری مشکلات مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات فولاد و قیر است، گفت: از ابتدای سال با برخی سیاست‌های بانک مرکزی، صادرات فولاد و قیر کاهشی شده است.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در تازه‌ترین نشست کمیسیون صادرات اتاق ایران، با اشاره به نشست اخیر هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس‌کل بانک مرکزی، ادامه داد: وزارت صمت در بسته پیشنهادی حمایت از صادرات، هدف‌گذاری‌هایی را عنوان و نقشه راهی را برای رسیدن به این اهداف ترسیم کرد.

لاهوتی با بیان اینکه بر اساس آمار بانک مرکزی ۳۰ درصد واردات مربوط به بخش صادرات عمومی مانند بخش کشاورزی و صنعتی که بیشتر شرکت‌های کوچک و متوسط هستند از  محل صادرات خودشان است، ادامه داد: بنابراین این گروه، در عمل معادل ۸.۵ تا ۹ میلیارد دلار ارز باید عرضه کنند. که با توجه به  نرخ نیما ، عملا این دسته از صادرکنندگان قادر به عرضه نیستنند. لذا به رئیس کل بانک مرکزی پیشنهاد شد تا سبد وارداتی معادل این مقدار تعریف شود که تنها امکان واردات از ارز صادراتی داشته و با واگذاری ارز و کوتاژ به واردکنندگان امکان رفع تعهد ارزی انجام شود.

وی با اشاره به اختلاف جدی میان بانک مرکزی و صادرکنندگان فولاد، اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۳ کلیه زنجیره فولاد ناگزیر به عرضه  ارز خود در سامانه نیما شده اند. ولی از آنجا که مواد اولیه آن‌ها در بورس، به قیمت بالاتر از نرخ ارز نیما تعیین می‌شود، صادرکنندگان معتقدند روند صادرات به شدت کاهشی خواهد شد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با بیان اینکه صادرکنندگان قیر نیز از ۱۵/۰۸/۱۴۰۲ صادراتشان مشروط به عرضه ارز در سامانه نیما شده است، ادامه داد: آن‌ها هم همین مشکل را دارند و شدت مشکلات‌شان با توجه به اینکه چند ماه از این تصمیم گذشته، بیشتر خود را نمایان کرده است.

لاهوتی با بیان اینکه در آخرین جلسه کمیته بازگشت ارز، دستور رسیدگی و برگزاری جلسه مجدد دراین‌باره صادر شد، افزود: با این حال اما تا به امروز برای حل مشکل صادرکنندگان قیر جلسه‌ای تعیین نشده است. در رابطه با مشکل صادرکنندگان فولاد هم جلساتی برگزار شده که هنوز به تصمیم مشخصی نرسیده است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا