بازار

ورود شرکت‌های خارجی به بورس انبوه‌سازی در مکه و مدینه

عربستان سعودی برای نخستین بار اجازه داد خارجی‌ها سهام شرکت‌های انبوه‌سازی، املاک و مستغلات شهرهای مکه و مدینه در بازار بورس این کشور را خریداری کنند. 

به گزارش عصرسازندگان، به نظر می رسد، تصمیم فوق در چارچوب استراتژی عربستان سعودی برای ارتقای سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تنوع بخشیدن به منابع درآمد است و منعکس کننده چشم‌انداز ۲۰۳۰ این کشور است که هدف آن دستیابی به توسعه همه جانبه و توسعه بخش‌های جدید در اقتصاد عربستان از جمله سهام شرکت‌های بورس انبوه‌سازی است.

 تقویت شرکت‌های بورس انبوه‌سازی عربستان 

محمد القویز، رئیس هیئت مدیره سازمان بازار سرمایه عربستان  بر نقش فزاینده این بازار در تسهیل تامین سرمایه برای بخش املاک و مستغلات خارج از چارچوب بخش‌های تامین مالی سنتی با هدف ساختن آینده‌ای پایدار و شکوفا در املاک تاکید کرده است.

القویز ادامه داد، این تصمیم همچنین با هدف تقویت موقعیت عربستان سعودی به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری جذاب و افزایش تولید داخلی، ایجاد فرصت‌های شغلی و تشویق به توسعه اقتصادی در بخش املاک و مستغلات از طریق تامین مالی جدید برای شرکت‌های املاک و در عین حال گشودن گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه گذاران خارجی در شرکت‌های املاک بورسی است.

افزایش تقاضای املاک عربستان

سلیمان العساف؛ اقتصاددان سعودی در این باره گفت: پیش بینی می‌شود در دوره آتی اهتمام عربستان به  بخش  املاک و مستغلات در مکه و مدینه افزایش یافته و تقاضا برای املاک آنجا افزایش چشمگیری پیدا کند که این امر به دلایلی از جمله تلاش عربستان برای دو برابر شدن تعداد زائران عمره و حجاج در سال‌های آینده است علاوه بر چشم انداز رشد اقتصادی که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ به ۷ درصد برسد.

العساف تاکید کرد که افزایش تقاضا برای مسکن در این دو شهر مقدس، جنب و جوش اقتصادی را افزایش می‌دهد و به حمایت از خدمات املاک، بورس انبوه‌سازی و توسعه زیرساخت‌ها در مکه و مدینه کمک می‌کند.

به گفته این اقتصاددان سعودی، انتظار می‌رود بازار املاک و مستغلات عربستان از ۲۵۰ میلیارد ریال سعودی (۶۷.۷ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۳ به ۳۵۳ میلیارد ریال (۹۴.۱۹ میلیارد دلار) تا سال ۲۰۲۸ با نرخ رشد مرکب سالانه تقریباً ۸ درصد در طول دوره بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۸، رشد کند  امید می‌رود با توجه به  رشد بخش مسکن در مکه و مدینه، این رقم به میزان قابل توجهی افزایش یابد .

رشد بازار بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات عربستان

بازار املاک و مستغلات عربستان به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از  بخش مسکونی (خانه‌ها، ویلاها و آپارتمان‌ها) که حدود ۶۰ درصد از حجم بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد، دوم بخش بازرگانی (ادارات، مغازه ها و مراکز تجاری) که حدود ۲۰ درصد بازار را تشکیل می‌دهد و سوم بخش صنعت (کارخانجات و انبارها) که آن نیز ۲۰ درصد را تشکیل می‌دهد.

بر اساس گزارش اداره آمار عربستان سعودی برای سال ۲۰۲۳  تعداد کارگران در بخش املاک و مستغلات این کشور به حدود ۱.۵ میلیون نفر رسیده که ۶ درصد از کل اشتغال در عربستان را تشکیل می‌دهد. تعداد شرکت‌های فعال در این بخش ۱۰ درصد افزایش یافته و به حدود ۲۵۰ هزار شرکت رسیده است که ۱۰ درصد از کل شرکت‌های عربستان را تشکیل می‌دهد و تعداد شرکت های املاک پذیرفته شده در بازار مالی به حدود ۱۰۰ شرکت رسیده که ۳ درصد از کل شرکت‌های بورسی را تشکیل می‌دهند.

منبع: الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا