مصالح ساختمانی

طعنه بذرپاش به خاندوزی

مهرداد بذرپاش: درباره اینکه سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چگونه بورس کالا تشکیل شده بعداً صحبت خواهم کرد.

به گزارش عصرسازندگان، در چند روز گذشته، مهرداد بذرپاش؛ وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بورس کالا عامل گرانی برخی کالاها از جمله سیمان است گفت: «باید این محصولات از بورس کالا خارج شود.»

وزیر راه شهرسازی به اظهارات اخیر وزیر اقتصاد درباره ادامه عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا اشاره کرد و گفت: اگر خاندوزی با عرضه سیمان و فولاد در بورس مخالفت می‌کرد، تعجب می‌کردم.

همین موضع شوکی را به بورس وارد کرد و باعث نارضایتی بورس‌بازان شد. اما وزارت‌خانه بذرپاش از موضع خود کوتاه نیامد. روز سه‌شنبه نیز مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن از دستور رئیس‌جمهوری برای تشکیل هیئت‌های کارشناسی برای بررسی عرضه سیمان و فولاد در بورس در راستای کاهش قیمت ساخت نهضت ملی مسکن خبر داد. این خبر باعث شد تا موضوع خیلی جدی‌تر هم به‌نظر برسد.

بذرپاش مصر بر کاهش قیمت فولاد و سیمان در بورس کالا

بذرپاش امروز با اشاره به انتقاداتی که از عقب‌ماندگی پروژه نهضت ملی مسکن می‌شود، گفت: نقد‌هایی که از سوی برخی از کانال‌ها مطرح می‌شود، هزینه ندارد اما ما هم می‌توانستیم مانند دولت قبل بگوییم به ما چه و مسکن ربطی به ما ندارد و این شجاعت دولت بود که در بخش مسکن به میدان آمد.

وزیر راه شهرسازی افزود: یکی از روش‌های مدیریت تورم، تولید و عرضه مسکن است و زمانی که تورم بخش مسکن افزایش پیدا کند تورم عمومی هم بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه تولید مسکن در کشور تماما منشأ خیر است و اثر اجتماعی می‌گذارد و اثر در شاخص‌های کلان اقتصادی می‌گذارد، تاکید کرد: مصالح ساختمانی یکی از عوامل کنترل قیمت تمام شده ساخت است و همه باید کمک کنیم که کاهش پیدا کند. هر مسیری که باعث افزایش قیمت تمام شده باشد اتفاق بدی است و نمی‌دانم چرا برخی‌ نسبت به تداوم این مسیرها اصرار دارند.

بذرپاش گفت: ما مصر هستیم قیمت فولاد را کاهش دهیم و این کاهش قیمت می‌خواهد در بورس باشد یا هر مسیر دیگری، عده‌ای در این باره حرف‌هایی زدند که البته شوخی کردند.

همچنین مهرداد بذرپاش به اظهارات اخیر وزیر اقتصاد درباره ادامه عرضه سیمان و فولاد در بورس اشاره کرد و گفت: یکی از کارشناسی‌هایی که برای کاهش قیمت تمام شده مسکن انجام شد این بود که بورس کالا قیمت فولاد و سیمان را بالا برده است و درباره اینکه سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چگونه بورس کالا تشکیل شده بعداً صحبت خواهم کرد. کسانی که سهامداران بورس کالا هستند و آن را تشکیل دادند میلی به کاهش قیمت در آن  ندارند اما ما نمی‌توانیم سرنوشت مردم را به خواست این افراد گره بزنیم.

به گفته وی، اعلام کردیم که قیمت پایه در بورس باید مدیریت شود و باید قیمت پایه از الگوی مناسب تبعیت کند و طبق گفته دوستان در بورس در برخی از مقاطع قیمت فولاد تا ۴٠ درصد افزایش پیدا کرد و گران‌تر عرضه شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برخی از نقدهایی که به حرفهایم در این باره می‌شود موضوعیت ندارد و ما به دنبال کاهش قیمت تمام شده مسکن و افزایش تولید هستیم.

بذرپاش تاکید کرد: اختلافی با وزیر اقتصاد ندارم، طبیعتاً وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس باشد و اگر خاندوزی با عرضه سیمان و فولاد در بورس مخالفت می‌کرد، تعجب می‌کردم. اما ما از وزارت اقتصاد انتظار کمک در حوزه مسکن را داریم.

خاندوزی: عرضه در بورس کالا برای جلو‌گیری از رانت و فساد است 

اما احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، در پاسخ به سوالی درباره خروج سیمان از بورس کالا توضیح داد: «با توجه به اینکه مساله بورس کالا به عنوان بستر شفاف نظام توزیع کالاهای اساسی یا کالاهای پایه انجام می‌شود و جزو دستاوردهایی است که ما در  پایان دهه‌های  ۸۰ و ۹۰ نسبت به عبور از مسیر پر از رانت و فسادی که پیش از آن وجود داشت به نظام بورس کالا منتقل شدیم، دولت فعلا هیچ تصمیمی در این زمینه ندارد.»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا