ساخت و ساز

قطر پارک تفریحی بزرگتر از دیزنی‌لند می‌سازد

قطر با ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری پارک تفریحی بزرگ‌تر از دیزنی‌لند می‌سازد.

به گزارش عصرسازندگان، دولت قطر اعلام کرد با سرمایه‌گذاری ۵.۵ میلیارد دلاری در منطقه سمیسمه، یک پارک تفریحی مدرن، در ابعادی بزرگ‌تر از دیزنی‌لند خواهد ساخت.

این پروژه بلندپروازانه در شمال دوحه و در زمینی به مساحت ۱۹۷۶ هکتار در سواحل خلیج فارس احداث می‌شود. در این طرح یک زمین بزرگ گلف،۳۰۰ ویلای مسکونی، ساحل شنای لوکس، یک قایق تفریحی و مراکز خرید قرار دارد.

دیزنی‌لند شناخته شده‌ترین پارک موضوعی در جهان است که اکنون به غیر از دیزنی‌لند کالیفرنیا در فلوریدا، هنگ کنگ، پاریس، توکیو و شانگ‌های نیز شعبه دارد و همچنین الگویی برای ساخت هزاران پارک موضوعی دیگر در جهان است.

موسسه املاک و مستغلات دیار قطر، مالک صندوق ملی این کشور، مجری و سرمایه‌گذار این طرح است.

دولت قطر، شرکت الدیار را که یکی از واحدهای صندوق حاکمیتی کشور است، به عنوان مدیریت این پروژه انتخاب کرد.

در همین رابطه علی محمد العلی، مدیرعامل شرکت الدیار گفت: اساس این پروژه، یک گردشگاه تفریحی بوده و این مرحله برای جذب افراد و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر است.

وی افزود: این پروژه در راستای استراتژی دولت قطر برای متنوع‌سازی اقتصاد و سرمایه‌گذاری در گردشگری است.

العلی تصریح کرد: ۱۶ قطعه زمین به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ساخت هتل، منزل و سایر تاسیسات به فروش می‌رسد و هم اکنون مذاکراتی با سرمایه‌گذاران از عربستان، امارات، ترکیه، امریکا و اروپا در جریان است. این پروژه بخشی از تلاش قطر برای تبدیل شدن به مقصدی برای گردشگری و تعطیلات است.

هدف ساخت دیزی‌لند، خلق عجایب است

چرخ و فلک یا قایق تفریحی، ماجراجویی یافتن دزدان دریایی و بقایای آن‌ها در آب‌های دیزنی‌لند، سرزمین تسخیر شده توسط  جادوگران مرموز و ارواح، کمپ انتقام‌جویان دنیای مارول با مجسمه‌های شخصیت‌ها یا افرادی که لباس‌های آن‌ها را پوشیده‌اند، دنیای جنگ ستارگان یا جهان کارتون ماشین‌ها و بسیاری از سرزمین‌های رویایی دیگراز بازی‌های تفریحات آن به شمار می‌روند. علاوه بر بخش‌های تفریحی، بخش‌های رفاهی و تجاری بسیاری نیز در دیزنی‌لند وجود دارد.

این مکان تفریحی، فروشگاه‌هایی دارد که بر اساس موضوعات سینمایی یا داستانی خاصی طراحی شده‌اند و لباس‌ها و وسایل شخصیت‌های محبوب و معروف را می‌فروشند. علاوه بر آن رستوران‌ها و غذافروشی‌های گوناگونی در سرزمین دیزنی خدمت رسانی می‌کنند.

قدمت بالای دیزنی لند باعث شده که تا به امروز اتفاقات بسیار جالبی در آن رخ بدهند. علاوه بر این اولین هدف ساخت این تفریحگاه معروف، خلق عجایب است. به همین دلیل بسیاری از چیزهایی که در جهان بیرون از این تم پارک عجیب است، در بین کارکنان دیزنی‌لند کاملا عادی حساب می‌شود.

هدف ساخت دیزی‌لند، القای حس جادویی است

در دیزنی لند هر یک از کارمندان باید نقش خودشان را بازی کنند و طوری رفتار ‏کنند تا حس جادویی پارک از بین نرود. تا سال ۲۰۰۰ کارمندان دیزنی‌لند حق داشتن ریش و سبیل، رنگ کردن مو و ‏داشتن زیورآلات نداشتند.‏‏ کارمندان این سرزمین خود را بازیگر می‌دانند و حدود ۸۰ درصد از آن‌ها از شغل خود راضی هستند. ‏

کاراکتر میکی ماوس که از مشهورترین و محبوب‌ترین کاراکترهای والت‌دیزنی به شمار می‌رود، یکی از نمادهای اصلی این ‏پارک است، به طوری که در بسیاری نقاط از پارک به راحتی می‌توان میکی‌ماوس را مشاهده کرد. میکی‌ماوس ۱۳۵ ‏لباس مختلف دارد و نیز در ۱۰۰ مدل مختلف در مکان‌های گوناگون پارک قرار دارد. ‏‏

کارکنان دیزنی‌لند هرگز اجازه ندارند به سوال بازدید کنندگان جواب «نمی‌دانم» بدهند. حتی اگر بی‌ربط‌ترین سوال‌های ممکن را هم از کارکنان دیزنی‌لند بپرسی، باز هم آن‌ها باید شما را راهنمایی کنند. این قانون را والت‌دیزنی در سرزمینش گذاشت، زیرا او معتقد است که تمام کارکنان دیزنی‌لند بخشی از یک داستان هستند و این افراد اگر از کلمه «نمی‌دانم» استفاده کنند، پیشروی داستان مختل می‌شود.

حال باید دید پارک تفریحی قطر افسانه‌ای‌تر خواهد بود یا دیزی‌لند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا