لوازم خانگی

شوک واردات به لوازم خانگی

رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران اعلام کرد: بخشنامه‌ای که با عنوان آزادسازی واردات لوازم خانگی در رسانه‌ها منتشر شده است به معنی آزادسازی واردات نیست؛ بلکه فقط مربوط به استاندارد کالاهایی است که در حال حاضر به کشور وارد می‌شود.

به گزارش عصرسازندگان؛ واردات لوازم خانگی آزاد نشده است بلکه طبق بخشنامه‌ای که از سوی محمد مخبر؛ معاون اول رئیس دولت، خطاب به وزارتخانه‌های نیرو، کشور، راه، صنعت، آموزش و پرورش، نفت و سازمان ملی استاندارد منتشر شده است واردات  تجهیزات برقی و گازسوز مشمول مقررات اجباری استاندارد و برچسب انرژی است.

واردات لوازم خانگی آزاد نیست

اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی تهران، لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی را رد کرد و گفت: «بر اساس این بخشنامه واردات  تجهیزات برقی و گازسوز مشمول مقررات اجباری استاندارد و برچسب انرژی است.» در حال حاضر به طور قانونی کولر گازی، قطعه موتور، پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی و ظرفشویی، موتور خردکن و هواپز و غیره وارد کشور می‌شوند. حالا بر اساس این نامه رده‌های C ، D و E نباید وارد کشور شوند و همه باید در گرید انرژی A باشند.

گفتنی است؛ واردات لوازم خانگی طبق مصوبه اولیه شورای هماهنگی سران سه قوه از سال ۱۳۹۷ ممنوع است و ممنوعیت واردات آن تا پایان سال ۱۴۰۰ ادامه داشت، اما این تصمیم تاکنون به صورت سالانه تمدید شده است.

در حال حاضر عمده کالاهای خارجی موجود در بازار قاچاق هستند که با گارانتی‌های تقلبی فروخته می‌شوند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا