مجلس

سنگینی اقساط و سود بالا مشکل مستاجران را حل نمی‌کند

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: نرخ سود تسهیلات ودیعه مسکن با سایر وام‌ها تفاوتی نداشته و گویی هدف اصلی پرداخت وام مذکور، به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش عصرسازندگان، عبدالجلال ایری با اشاره به  مشکلات مستاجران، گفـت: در سال‌های اخیر شاهد رشد سرسام آوری در حوزه اجاره مسکن شاهد بودیم به نحوی که مردم به ویژه ساکنان مراکز استان‌ها به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بها به حاشیه شهرها و یا شهرستان‌ها رانده شده‌اند.

تسهیلات اجاره مسکن مشکل مستاجران را حل نمی‌کند

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در سال‌های اخیر برای کمک به مستاجران وامی با عنوان اجاره مسکن در نظر گرفته شده که البته تمام مبلغ اجاره یک خانه را در کلان شهرها پوشش نمی‌دهد اما تا حدی کمک کننده است. هر چند سنگینی اقساط و سود بالا مردم را به زحمت می‌اندازد.

وی ادامه داد: ابتدا که تسهیلات اجاره مسکن به مرحله اجرایی رسید در دوران کرونا قرار داشتیم و سود این وام‌ها از سایر وام‌های بانکی به مراتب کمتر بود اما هم اکنون نرخ سود دریافتی مشابه سایر تسهیلات بانکی است؛ گویی که هدف اولیه این وام به فراموشی سپرده شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ضمن قدردانی از بانک‌هایی که با وجود مشکلات متعدد و بار سنگین تعهدات نسبت به پرداخت وام‌های خرد و مورد نیاز مردم اهتمام دارند، اظهار کرد: برخی از بانک‌ها با قرار دادن موانع مختلف پیش روی متقاضیان، آنها را با چالش‌های جدیدی مواجه می‌کنند به نحوی که برخی متقاضیان از دریافت این تسهیلات با صرفه نظر می‌کنند.

وی  معتقد است: باید به مرور زمان به سمتی حرکت کنیم که دریافت ضمانت‌ها به شیوه‌های غیر حضوری و نوین انجام شود و کاغذ بازی‌ها و رفت و آمدهای مردم کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا