املاک

راه‌اندازی گشت ساماندهی مشاوران املاک

ساماندهی مشاوران املاک به وزارت راه و شهرسازی واگذار شد.

به گزارش عصرسازندگان، صدور مجوز و ساماندهی مشاوران املاک که پیش از در اختیار وزارت صمت بود به وزارت راه و شهرسازی واگذار شد.

داوود بیگی نژاد؛ نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بازیگر نقش اصلی ساختمان و بازار مسکن مشاوران املاک هستند گفت: برنامه‌هایی که مشاوران املاک در آن‌ها دیده نشده با شکست روبرو خواهند شد.

وی افزود: مشاوران به طور مستقیم با خریدار و فروشنده در ارتباط است و به همین علت اثر گذاری دقیقی بر روی بازار مسکن دارند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک افزود: افرادی که به صورت غیرمجاز یا در واحدهای غیرمجاز و بدون پروانه کسب به این فعالیت اشتغال دارند، با نپرداختن مالیات، حق و حقوق دولت را ضایع می‌کنند.

این مقام صنفی ادامه‌داد: هزینه مالیات این افراد از جیب همکارانی که به صورت قانونی فعالیت می‌کنند پرداخت می‌شود؛ بر این اساس طرح یاد شده و کشف و پلمب واحدهای غیرمجاز ادامه خواهد یافت.

بیگی نژاد معتقد است: ۹۹ درصد تخلفات مشاوران املاک توسط افراد فاقد مجوز انجام می‌شود و جامعه نیز نتوانسته تاکنون این مساله را تمیز دهد که همه کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، دارای پروانه کسب نیستند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: همه صحبت ما این است که افرادی که می‌خواهند در حوزه املاک به عنوان مشاور فعالیت کنند، باید چارچوب قانونی آن را رعایت کنند تا در صورت تخلف شناسایی شوند.

وی خاطرنشان‌کرد: مطابق آمارها، دست‌کم ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنفی مشاور املاک بدون پروانه کسب در تهران فعالیت می‌کنند و بر این اساس، حداقل ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر در این شغل، بدون داشتن مجوز فعالند؛ این در حالی است که هزینه‌های اجتماعی، دادن مالیات و پاسخگویی به تخلفات از سوی اعضای مجوزدار انجام می‌شود.

وی گفت: سال‌هاست عنوان کرده‌ایم که افرادی که می‌خواهند در این شغل به فعالیت بپردازند، باید شناسنامه‌ای برای خود داشته باشند.

نزدیک‌به ۱۸۰ هزار بنگاه املاک مجاز در کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۱۱ هزار بنگاه مربوط به شهر تهران است.

به گفته مسئولان، مهمترین تخلفی که منجر به پلمب واحدها می‌شود، نداشتن مجوز فعالیت صنفی و تخلفات در گرفتن کمیسیون و حق مشاور املاکی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا