اتاق بازرگانی

توسعه اندونزی، فرصت مناسبی برای صادرات مصالح ساختمانی است

رئیس اتاق کرمان با اشاره به توانمندی‌های صنایع مصالح ساختمانی در ایران و به‌خصوص در کرمان، توسعه اندونزی و احداث پایتخت جدید این کشور را فرصت مناسبی برای صادرات مصالح ساختمانی به این کشور عنوان کرد.

به گزارش عصرسازندگان؛ در اشتغال‌زایی‌ به دانش‌بنیان کردن فعالیت‌های اقتصادی توجه نمی‌شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان گفت: ظرفیت استان در تولید مصالح ساختمانی مانند کاشی، سرامیک، سنگ‌های ساختمانی و تزئینی، سازه‌های فلزی فولادی، میلگرد، سیمان و همچنین در ارائه خدمات فنی مهندسی می‌تواند به ساخت پایتخت جدید اندونزی و توسعه این کشور کمک کند و این فرصت مناسبی برای صادرات مصالح ساختمانی و محصولات تولیدی استان است.

سیدمهدی طبیب زاده، در نشست با سفیر اندونزی در تهران، افزود: کرمان سالانه با ۷۲۰ میلیون مترمربع تولید کاشی و سرامیک باکیفیت، پنجمین استان ایران در تولید این محصولات است و ازآنجایی‌که اندونزی کاشی و سرامیک موردنیاز خود را از ایتالیا وارد می‌کند، اگر نیاز خود را از ایران تأمین کند به دلیل انرژی ارزان، نیروی کار ارزان و کیفیت خاک مناسب، مزیت بیشتری برای آن‌ها دارد.

وی ادامه داد: متنوع‌ترین معادن در کرمان و مجموعه‌ای از سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در استان وجود دارد که می‌تواند فرصت خوبی برای صادرات به اندونزی باشد.

کرمان در صادرات مصالح ساختمانی قوی‌تر است

طبیب زاده، خاطرنشان کرد: سیمان هم به‌شرط داشتن توجیه اقتصادی در ارسال آن به اندونزی، بتواند فرصت مناسبی برای صادرات باشد. رئیس اتاق کرمان ادامه داد: استان کرمان شرکت‌های فنی مهندسی قوی در زمینه احداث بنا دارد و اگرچه اندونزی در ساخت‌وساز ساختمان‌های بزرگ سرعت و عملکرد بسیار خوبی دارد؛ اما کرمان می‌تواند در این زمینه کمک کند.

وی افزود: برای شکل‌گیری جریان مداوم معاملاتی با کشور اندونزی، متن تفاهم‌نامه همکاری با استان جاوا غربی تهیه و مورد تائید دو طرف قرار گرفته و منتظر فرصتی مناسب برای امضای آن هستیم.

طبیب زاده، گفت: درخواست داریم در اجرای برنامه‌ها و انجام فعالیت‌های تجاری مشترک، اتاق جاوا غربی و استان کرمان مورد حمایت قرار گیرد.

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه اندونزی با کشورهای بسیاری قرارداد تعرفه ترجیحی صفر دارد، گفت: ما می‌توانیم از این فرصت برای صادرات مصالح ساختمانی و محصولات استان به مقصد دوم استفاده کنیم و از سوی دیگر نیز اندونزی می‌تواند در صادرات محصولات خود به کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان از این مزیت در ایران استفاده کند.

وی اظهار کرد: برنامه استان کرمان با محوریت تولید صادرات محور در نظر گرفته شده و قصد داریم ۳ میلیارد دلار صادرات فعلی را به ۱۰ میلیارد دلار برسانیم و برای تحقق این هدف همواره به مقاصد تجاری استان فکر می‌کنیم.

همکاری کرمان در احداث پایتخت جدید اندونزی 

سفیر اندونزی در تهران نیز با اشاره به اینکه احداث پایتخت جدید این کشور به سرمایه‌گذاری بسیاری نیاز دارد، گفت: در چند زمینه به‌ویژه در ساخت‌وساز از مرحله زیرساخت‌ها تا احداث شهر هوشمند و پایتخت سبز می‌توان همکاری‌های مشترکی را با کرمان و ایران انجام داد.

رونی پراستیو یولیانتورو، افزود: به‌جز نیاز اندونزی به فولاد، در زمینه فناوری اطلاعات به‌ویژه در بخش‌های کشاورزی، فرآوری دارو و برخی بخش‌های الکتریکی می‌توان با شرکت‌های فناور کرمان همکاری کرد.

وی ادامه داد: کرمان می‌تواند پایلوت توسعه تجاری ایران و اندونزی باشد که می‌توان این اقدام را با امضای تفاهم‌نامه با جاوا غربی آغاز کرد.

یولیانتورو اظهار کرد: دو هفته گذشته یک هیات تجاری با موضوع تحقیق در رابطه با تکنولوژی‌های جدید و خلاقانه از اندونزی به ایران اعزام شد که امیدواریم به‌زودی هیاتی از ایران و کرمان را نیز در اندونزی پذیرا باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا