سازمان نظام مهندسی

تعرفه خدمات مهندسی اصلاح می‌شود

تعرفه خدمات مهندسی بر اساس وضعیت به‌روز ساخت و ساز کشور اصلاح می‌شود. 

به گزارش عصرسازندگان، ساماندهی تعرفه خدمات مهندسی، وضعیت مجریان و سازندگان و به دنبال آن انبوه سازان با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در دستور کار قرار گرفت.

ابلاغ آیین خدمات مهندسی درسال جدید

داوود دانشگر؛ مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه  و شهرسازی در همایش روز مهندس با تاکید بر این‌که  تعیین تکلیف و ساماندهی شرایط ساخت وساز کشور و ارتقای وضعیت مهندسی از جمله موارد مهمی است که از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی دنبال می شود؛ گفت: در حال حاضر ساماندهی  وضعیت شرکتهای حقوقی مهندسی به عنوان یک موضوع مهم در دستور کار است. ۴۵۰۰ شرکت سازنده حقوقی در سطح کشور وجود دارد که تقریبا در کنار ۱۲۰۰ انبوه ساز، ساخت وساز را در کشور هدایت می کنند که با ابلاغ بخش نامه های سراسری درصدد ساماندهی آنها هستیم.

وی افزود: توقع ما این است که وضعیت ساخت وساز هم از لحاظ کیفیت ارتقا پیدا کند و هم خدمات مهندسی   واقعی شود، قاعدتا تحقق این هدف، پیش نیازهای خاصی دارد که از جمله اصلاح دستورالعمل های مربوطه پس از گذشت چهارده سال است، این موضوع در دستور کار قرار گرفته شده است.

جلوگیری از صوری کاری ساخت وسازها

دانشگر با اعلام این‌که  شیوه نامه اصلاحی سازندگان و انبوه سازان در سال جدید ابلاغ می‌شود و بسیاری از دغدغه هایی که وجود دارد رفع خواهد شد  تصریح کرد: تمامی اتفاقاتی که رقم می خورد بر پایه ارتقای ساخت وساز و جلوگیری از صوری کاری ساخت وسازهای احتمالی است.

دانشگر  با اشاره به تشکیل شورای توسعه نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اضافه کرد: این شورا به عنوان شورای مشورتی تخصصی نظرات تکمیلی در خصوص شیوه نامه‌ها، پیشنهاد اصلاح قوانین و  دستورالعمل‌ها را به مقام عالی وزارت ابلاغ می‌کند. این شورا  توانسته دستور کارهای خوبی داشته باشد و طی همین دو سه جلسه اخیر، تقرییا دستورالعمل‌های ماده ۲۷ رونمایی شده که به زودی آنها را  ابلاغ خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این راستا آیین رسیدگی شورای های انتظامی کشور  و شرح خدمات مهندسی ابلاغ خواهد شد.

توسعه کیفیت مهندسی و خدمات دهی به جامعه مهندسی

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه  و شهرسازی با یادآوری راه‌اندازی سامانه‌های دسترسی به اطلاعات روی مهندسی در کشور، اظهار کرد: توسعه این سامانه‌ها به این ‌که برنامه‌ریزی بهتری برای توسعه کیفیت مهندسی و خدمات دهی به جامعه مهندسی داشته باشیم،‌کمک می‌کند. تدوین دستورالعمل سرمایه گذاری‌های خارجی با هماهنگی کمیسیون سرمایه گذاری خارجی وزارت اقتصاد انجام شده که این دستورالعمل نقشه راهی برای  شرکت‌‌های حقوقی که قرار است در داخل کشوربا مشارکت شرکت‌‌های خارجی فعالیت کنند خواهد بود.

دانشگر با بیان این‌که سال گذشته تعرفه خدمات مهندسی نسبت به سالهای قبل به شدت افزایش پیدا کرد، اضافه کرد:‌ وزارت راه و شهرسازی تلاش کرد همراهی حداکثری را در زمینه تعرفه‌ها داشته باشد، به هرحال عقب ماندگی چندین ساله در نگه داشتن تعرفه نظام مهندسی باعث شده بود که، اختلاف تعرفه  با هزینه اعلامی در جدول مبحث دوم زیاد باشد، بر همین اساس تصمیم گرفتیم در پایان سال ۱۴۰۲این اختلاف را حذف کنیم. اصلاح ساختار تعرفه خدمات مهندسی در دستور کار جدی است چراکه بروز رسانی اصلاح تعرفه خدمات مهندسی بر مبنای  جدولی که مربوط به سال ۸۴ است. به‌نظر دیگر پاسخگو نیست و اصلاحات بر اساس وضعیت روز ساخت و ساز کشور خواهد بودو تغییر اساسی در خصوص نحوه تعیین تعرفه خدمات مهندسی خواهیم داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا