مسکن

بخش خصوصی، می‌تواند طرح نهضت ملی را پیش ببرد

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران خبر از همکاری بخش خصوصی با دولت داد.

به گزارش عصرسازندگان؛ تلاش‌ها بر این است که بخش خصوصی در کنار اعضای ساختمان بتواند برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به دولت کمک کند.

پیش از این انبوه سازان و سازندگان بخش خصوصی بارها اعلام آمادگی برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن کرده بودند وحالا رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران می‌گوید که اگر شرایط مهیا شود، برای حضور در پروژه‌های شهری و نوسازی بافت فرسوده نیز آمادگی دارند. بخش خصوصی می‌تواند اقدامات خوبی در این راستا داشته باشد اما دولت و شهرداری هم باید حمایت‌های ویژه ی خودشان را دریغ نکنند.

نوسازی بافت فرسوده توسط بخش خصوصی و مردم

شهاب سعادت نژاد؛ رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در حال حاضر بار اصلی صنعت ساختمان در بخش خصوصی به عهده انجمن‌ها، گروه‌ها و سازمان‌های دیگری است که به پیشرفت صنعت ساختمان کمک می‌کنند.

فعالان بخش خصوصی مسکن، اطمینانی به آینده ندارند

این مقام مسئول همچنین یادآور شد که طرح نهضت ملی مسکن برای اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه اجرا شده است. بنابراین دولت باید مالیات انبوه‌سازان را مشخص کند. به هرحال انبوه سازان، مالیات ساخت و ساز را از جیب خود پرداخت نخواهند کرد و آن را روی قیمت تمام شده  مسکن می‌کشند. در نهایت، مسکن برای اقشار ضعیف، گران می‌شود و فشار اصلی را آن‌ها متحمل می‌شوند.

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران افزود: حمایت از انبوه سازان به معنای اجرای بهتر طرح نهضت ملی مسکن است. در واقع با حضور آن‌ها، دیگر نیازی به حضور شرکت‌های خارجی برای ساخت مسکن نخواهیم داشت.

پای شرکت‌های خصوصی باید به ساخت مسکن باز شود

حسن تیزمغز؛ نماینده وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: برای پیشبرد بهتر این طرح باید، مدل‌های صنعتی سازی را در پیش گرفت. در تمام کشورهای دنیا، مشکل مسکن وجود دارد اما با راهکارهای عقلانی، توانسته اند آن را حل کنند.

وی پیشنهاد کرد: دولت پای خود را از بخش مسکن بیرون بکشد و صرفاً نقش مشوق را برای انبوه سازان ایفاء کند. در واقع بیش از این که نقش اجرایی داشته باشد، تسهیل‌گری کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ساخت چهار میلیون واحد مسکونی، پروژه ای عظیم است. به همین دلیل تمام کارکنان وزارت راه و شهرسازی در تلاش هستند تا وعده دولت محقق شود.

وام مسکن موجود، مناسب و کافی نیست!

نماینده وزیر راه و شهرسازی همچنین به موضوع وام مسکن طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: مبلغ این وام به هیچ وجه کافی و مناسب نیست و نسبت به کشورهای دیگر خیلی پایین است. در ضمن سود تسهیلات این وام نیز سرسام آور است و بیشتر مردم توان پرداخت اقساط آن را ندارند.

تیزمغز تاکید کرد که اگر به دنبال خانه دار کردن مردم هستیم، باید تسهیلات مسکن را افزایش بدهیم و دولت هم باید یارانه ای جهت ساخت این واحدهای مسکونی در نظر بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا