ساخت و ساز

چینی‌ها گوی سبقت را از سازندگان داخلی ربودند

اراضی قهوه‌‌‌ای (قطعات بزرگ‌‌‌متراژ بالای یک هکتار) در بافت‌‌‌فرسوده تهران، برای «محله‌‌‌سازی» به روش کلید‌‌‌به‌‌‌کلید با مشارکت شهرداری به چینی‌‌‌ها واگذار می‌شود.

به گزارش عصرسازندگان، پس از آنکه وزارت راه و شهرسازی، در قراردادی رسمی، ورود چینی‌ها را برای محله‌سازی در بافت فرسوده اعلام کرد، حالا معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از واگذاری زمین‌‌‌های ذخیره به چینی‌‌‌ها برای اجرای طرح «کلیدبه کلید» در مناطق پایین‌‌ شهر خبر داده است.

حمیدرضا صارمی توضیح داد: برنامه‌ای با عنوان «محله‌‌‌سازی توسط شرکت‌های ساختمانی بخش خصوصی چین در مقیاس بالای ۱۰۰۰ واحد» از سوی شهرداری تهران در حال اجرا است. بر این اساس قرار است مناطق ۹ تا ۱۶ تهران به شرکت‌های ساختمانی به بخش خصوصی چین واگذار شوند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران علت نادیده گرفتن شرکت‌های انبوه‌ساز داخلی در این طرح را «انجام ندادن چنین پروژه‌هایی توسط شرکت‌های داخلی با مقیاس بزرگ» اعلام کرده و معتقد است: عمدتا سازنده‌‌‌ها در بافت فرسوده بین ۴ تا ۱۰ واحد می‌‌‌سازند.

به گفته حمیدرضا صارمی در محتوای قرارداد با چینی‌‌‌ها؛ آنها باید در مقیاس‌‌‌های بزرگ‌تر، یعنی ساخت ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد مسکونی در قالب محله، ورود پیدا کنند و کار در بافت فرسوده با روش «کلیدبه کلید» و بر اساس ضریب ۱.۴ برابر مساحت بنا نسبت به هر نفر (یعنی فرضا واگذاری ۱۴۰ مترمربع بنای نوساز در ازای ۱۰۰مترمربع خانه فرسوده)، با مشارکت شهرداری انجام شود.

او افزود: موضوع این توافق‌‌‌ها این است که چینی‌‌‌ها با ورود به بازار مسکن پایتخت، با روش‌های صنعتی‌‌‌سازی، مسکن بسازند؛ همچنین ورود همزمان تکنولوژی و سرمایه برای محله‌سازی و ساخت مسکن‌‌‌ نیز از تعهدات آنها خواهد بود.

ورود شرکت‌های خصوصی خارجی به انبوه‌سازی ایران، در شرایطی در حال وقوع است که عده زیادی از سازندگان سال‌هاست تحت تاثیر گرانی، تورم و نبود متقاضی کافی برای خرید واحدهای آماده شده، از کار بیکار شده‌اند.

گفتنی است؛ کلیدبه کلید به معنای آن است که مالک کلنگی، خانه کلنگی‌اش را تحویل دهد و آپارتمان نو چینی تحویل بگیرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا